Naši učitelé
Zakládající učitel – zenový mistr Seung Sahn
Je 78. patriarchou zenu v přímé linii od Buddhy a prvním korejským zenovým mistrem, jenž učil na Západě. Probuzení, kterého dosáhl ve věku 22 let, mu nezávisle na sobě potvrdili tři zenoví mistři. Během války v Koreji strávil pět let v armádě a poté se vrátil do kláštera. Zasloužil se o reformu korejského buddhistického řádu Čogje, byl opatem pěti klášterů v Soulu, devět let učil zen v Japonsku a založil též nové kláštery v Tokiu a v Hongkongu.
V roce 1972 odjel do USA, kde začal učit v tradici korejského zenu a pomáhal zakládat zenová centra. Později navštěvoval také Evropu.
Po několika letech strávených v západních zemích přizpůsobil tradiční učení buddhistické školy Čogje mentalitě svých žáků. Tak vznikla v roce 1983 nová zenová škola, která dostala název Kwan Um.
Dharmu a inka (pověření k samostatnému vyučování zenu) předal celé řadě svých studentů, kteří se tak stali zenovými mistry a mistry dharmy.
Zenový mistr Seung Sahn zemřel 30. listopadu 2004 v Koreji v chrámu Hwa Gye Sa. Odešel pokojně, obklopen svými žáky, ve věku 77 let. V červnu 2004 mu korejský buddhistický řád Čogje udělil titul „Velký mistr“ jako projev úcty k jeho celoživotnímu učení. Jedná se o nejvyšší poctu, kterou tento řád uděluje.
Vedoucí učitel pro ČR – mistr dharmy Jiří Hazlbauer
Jiří Hazlbauer – narozen v Praze, původním povoláním truhlář. Ve škole Kwan Um praktikuje od roku 1999. Pomáhal s budováním, údržbou a provozem zenových center po celém světě. Zastával pozici opata hlavního kláštera Kwan Um v USA v Providence. V současné době je opatem Zenového centra ve Vrážném.
V roce 2016 obdržel inka (pověření vyučovat zen) od zenového mistra Dae Kwanga.
Je vedoucím učitelem sanghy ve Vrážném, Praze, Liberci a Brně.
Česká televize o něm natočila pořad v rámci cyklu Cesty víry.
Poslechnout si můžete také rozhovor, který s ním v rozhlase vedl Petr Vizina, nebo rozhovor v podcastu 2050.
Kromě tzv. dharmové linie, jejíž zástupci jsou uvedeni výše, existuje v Zenové škole Kwan Um ještě tzv. linie předpisů. I jejím zástupcům se říká učitelé (přesněji učitelé nebo učitelky dharmy), což může být zpočátku trochu matoucí. Jde o zkušenější zenové studenty a studentky, kteří na sebe dobrovolně (a po několikaletém výcviku) berou větší zodpovědnost a závazek být k dispozici ostatním praktikujícím – a kteří pomáhají se zenovou praxí zejména začátečníkům.
Učitel(ka) dharmy
Přijal(a) deset předpisů a absolvoval(a) výcvik, který je předpokladem pro tuto roli. Během zpěvů a ceremonií nosí tzv. dlouhé šaty. Může vést praxi, být v pozici hlavního učitele/učitelky dharmy během ústraní, může uvádět nováčky do zenu apod.
Starší učitel(ka) dharmy
Byl(a) alespoň pět let v roli učitele a přijal(a) šestnáct předpisů. Při ceremoniích nosí zelenou kasu. Může dělat vše co učitel(ka) dharmy a navíc např. nabízet konzultační rozhovory (bez kong-anů) nebo dělat veřejné řeči dharmy či besedy o zenu.
Učitel(ka) bódhisattva
Starší učitel(ka) dharmy poté, co přijal(a) čtyřicet osm předpisů. Při ceremoniích nosí modrou kasu. Oproti staršímu učiteli/učitelce dharmy na sebe bere větší závazek práce pro sanghu (komunitu praktikujících).
Blíže jsou jednotlivé role a podmínky k jejich získání popsány v příručce Zrcadlo dharmy (v sekci Ke stažení).
Více o tom, co jsou předpisy, je možné se dočíst zde.