Praha
Pozor!
Dne 6.11.2024 se nebude konat večerní praxe z důvodu konání benefičního koncertu v Avati. Přesný program na tento měsíc naleznete v kalendáři níže.
Děkujeme za pochopení.
Pravidelná večerní praxe
KDE: Avati, Kobrova 3354/5, Praha 5 - Smíchov. Vchod je přímo z ulice
KDY: Pondělí a středa 18:30 - 20:30 hod
Přicházejte prosím alespoň 10 min před začátkem.
CO: Meditace zpěvů 1x30 min, meditace sezení 2x30 min, meditace v chůzi
Vstupné:
členové školy Kwan Um - zdarma
nečlenové - doporučený dar 150 Kč
Uvedení do praxe pro začátečníky
Každou první středu v měsíci od 18.30. Vstupné 150 Kč, členové školy Kwan Um zdarma.
Prosíme zájemce, aby se přihlásili předem na email kwanumpraha@gmail.com a to nejpozději v pondělí před středečním úvodem.
Program: Představení naší školy, druhy forem meditační praxe, které používáme - stručně řečeno co děláme, proč to děláme a jak to děláme. Povídání trvá zhruba hodinu, pak je prostor na vaše dotazy a nakonec si jednotlivé druhy praxe vyzkoušíme. Úvod pro začátečníky je otevřený komukoliv, i těm, kteří už nějakou dobu praktikují a chtěli by se na něco zeptat, prohloubit znalost nebo vyzkoušet něco, co třeba ještě nedělali - např. zpěv večerního zvonu, mistra moktaku atd.
Pokud někdo z pravidelně praktikujících nemá o úvod zájem, je možnost se připojit k meditaci na Fortně, kde se pořádá každou středu v čase 18.30 -19.30 Meditace cestou z práce. Tato meditace je volná, není nijak řízená. Praxe je 2x25 min meditace v sedě a 5 min meditace v chůzi. Vice v odkazu zde.
Na každou praxi si prosím vezměte s sebou dlouhé volné kalhoty vhodné na meditaci v sedě, ponožky a ideálně jednobarevné či nevýrazné oblečení.
E-MAIL: kwanumpraha@gmail.com
TEL.: +420 602 796 371 (Lenka Kohoutová), +420 728 836 211 (Věra Hrůšová)
Sledujte nás na Facebooku.
Rozpis programu pro Prahu
Lenka Kohoutová, učitelka dharmy
V Zenové škole Kwan Um praktikuji od roku 1996.
Když mi bylo asi 20 let, říkala jsem si, že smyslem života by nemělo být jenom chodit do práce, mít rodinu a vychovávat děti. Přes kamaráda jsem se dostala k duchovní józe a učení Míly a Eduarda Tomášových. Osobní setkání s nimi bylo pro moje duchovní hledání zcela zásadní a doteď ovlivňuje můj život. Hledala jsem ale dál a vyzkoušela několik jiných cest, ale nikdy to nebylo ono.
Pak jsem jednou přijela na týdenní meditační ústraní školy Kwan Um. O zenu jsem toho věděla minimum, o škole Kwan Um vůbec nic. Když mi bylo vysvětleno, co se tam týden bude dělat – kromě jiného sedět, mlčet a koukat do podlahy, tak mě to docela zaujalo. Po týdnu sezení, mlčení a koukání do podlahy jsem měla jasno – tady jsem doma. A už jsem žádné jiné učení nehledala a nezkoušela a u zenu zůstala doteď. Zen mě zaujal svou jednoduchostí a přímočarostí: jde se vždy přímo k věci, nic se tu nedá „okecat“. Velmi jednoduchým a srozumitelným způsobem nabízí řešení spousty různých situací běžného života.
Mám jednoho syna, žije s námi pes a průměrně sedm koček :-)
Ve volném čase ráda chodím po lese a spím pod širákem, baví mě vodní slalom, divoká voda a outdoor vůbec, taky práce na zahrádce, vaření, film, četba knih a řešení detektivních příběhů.
Profesně jsem pohybovala po mnoho let ve sféře státních zakázek v oblasti taktické armádní a policejní výstroje. V současné době se věnuji provozu malého eshopu s vybavením a potřebami pro meditaci.
V pražské sangze mám na starosti zejména finance, administrativu a organizování ústraní.
Jakub Koldovský, učitel bódhisattva
Zen jsem začal praktikovat v 90. letech. Kwan Um byla první zenovou školou, kam jsem přišel, a velmi se mi líbil přístup a lidé.
Vystudoval jsem Bc. v oboru psychologie – sociologie na FSS Masarykovy univerzity. Od roku 2004 pracuji jako finanční konzultant.
Jsem ženatý, mám 3 děti, s rodinou bydlíme nedaleko Prahy na statku s koňmi.
Věra Hrůšová, starší učitelka dharmy
K zenu mě přivedla touha po volnosti a nezávislosti. Někdy na střední škole jsem se ve snaze najít smysl života prodírala různými filosofiemi a duchovními směry, ale až u zenu jsem si řekla: To je ono! Ta opravdovost a živost... A i když jsem ne úplně všemu rozuměla, cítila jsem, že s tímhle zcela a přirozeně souzním.
Se samotnou praxí jsem začala někdy v r. 1994. Ve škole Kwan Um je velká vzájemná podpora ve vlastní meditaci, ale stejně důležitá je zde i společná praxe, která je užitečnou pomůckou při rozpoznávání sebeklamů. Zúčastnila jsem se mnoha ústraní (o samotě i společných) u nás i v zahraničí a je milé, že všude jste vítáni, je to taková velká rodina (sangha), která je ale zároveň i velmi otevřená – patří sem i ostatní lidi, zvířata, stromy, kytky, vítr, mraky na obloze…
Člověku se tu dostane kvalitního učení, které je ale potřeba prověřit na vlastní kůži, a vlastně jde o to si nakonec na všechno přijít sám. „Srdce každého z nás má svého buddhu, svůj buddha je ten pravý buddha.“ (Chuej-neng)
V zenu neplatí žádná pevná pravidla ani tvrzení, snad jen: Na ničem neulpívej.
Nebo také: „I sebelepší tvrzení je jako kůl, ke kterému se oslík může připoutat na bezpočet věků“ (Seung Sahn)
A tak i když platí, že „všechno se mění“, zatím jsem neměla potřebu vyměnit školu Kwan Um za jinou :-)
A protože mi praxe zenu přináší tolik radosti a smysluplnosti, přeji to samé i ostatním a snažím se být v tomto směru nápomocná i jako starší učitelka dharmy, kdy mohu poskytovat konzultační rozhovory a výzvou pro mě jsou veřejné řeči dharmy.
Věnuji se výtvarné činnosti – malbě, občas také překladům zenových či buddhistických textů.
Mám ráda poezii, hudbu, tanec (zvlášť butó), plavání. Ráda se toulám krajinou hor, lesů či měst a jejich periférií.
Martin Bayer, učitel dharmy ve výcviku
Se zenem jsem se poprvé setkal již v roce 1997 díky knize Odklepávání popela na Buddhu od Zenového mistra Seung Sahna. Od té doby jsem praktikoval samostatně až do roku 2014, kdy jsem přijal pět předpisů a stal se členem školy Kwan Um. V roce 2018 jsem přijal deset předpisů a stal se učitelem dharmy ve výcviku.
Kromě zenu mám velmi blízko ke křesťanské mystice (Anthony de Mello, Mistr Eckhart), roku 1999 jsem byl pokřtěn.
Pracuji v logistice a mezi mé zájmy patří turistika a jóga. Jsem ženatý a mám dvě děti.
David Chvalkovský, učitel dharmy ve výcviku
Jsem programátor, který se začal zajímat o to, jak pracují úspěšní. K zenu mě přivedla až knížka o Stevu Jobsovi, který mě inspiroval v tom, kolik toho dokázal za svůj život vytvořit. Založil firmy Apple, Pixar, Next. Vytvořil produkty jako Macintosh, iTune, iPad, iPhone a další. Steve hledal stejně jako já svého učitele, jel za ním na rok až do Indie. Když se vrátil, nakonec zjistil, že v jeho blízkém okolí se jeden dobrý učitel nachází.
Stejně tak i já jsem našel skvělou komunitu ve svém okolí, s kterou se můžu vydat stejnou cestou jako Steve, protože zenová praxe je všude po světě stejná. Setkáváme se s lidmi z různých koutů světa, kteří praktikují úplně stejným způsobem jako my. Zenová praxe mi hlavně pomáhá v tom, že jsem dokázal při meditacích zklidnit svou mysl, brát věci jednoduše, tak jak jsou, a zaměřit se na to, co je v životě opravdu důležité.